Cakaj-Kurti meeting: Implementation of agreements reached between Kosovo-Albania

Cakaj takon Kurtin: Zbatim marrëveshjeve të arritura mes dy vendeve

Cakaj takon Kurtin: Zbatim marrëveshjeve të arritura mes dy vendeveGjatë takimit, palët u dakordësuan për rëndësinë e vlerësimit të imtësishëm dhe vënies në zbatim të marrëveshjeve të arritura gjatë pesë G2G mes dy vendeve, si dhe rritjen e koordinimit mes institucioneve dhe qeverive të dy vendeve në funksion të forcimit të rolit të shqiptarëve në rajon dhe forcimit dhe promovimit të shtetit të Kosovës në arenën ndërkombëtare.http://ata.gov.al/2020/02/19/cakaj-takon-kurtin-zbatim-marreveshjeve-te-arritura-mes-dy-vendeve/

Gepostet von Agjencia Telegrafike Shqiptare am Mittwoch, 19. Februar 2020

TIRANA, Feb 19/ATA/- The Acting Minister for Europe and Foreign Affairs, Gent Cakaj held today his first official visit to Kosovo since taking office.

During his official visit to Pristina, at this crucial moment, regarding the bilateral cooperation between the two countries, the Acting Minister for Europe and Foreign Affairs, Cakaj held a series of meetings with the Kosovo’s political leaders.

Following meetings with his counterpart, Kosovo Foreign Minister Glauk Konjufca and the President of the Republic of Kosovo, Hashim Thaçi, Cakaj met also with the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti.

During the meeting, the parties agreed to implement the five G2G agreements reached between Kosovo and Albania, as well as enhance coordination between the institutions and governments of the two countries in order to strengthen the role of Albanians in the region and promote the state of Kosovo in the international arena.

Acting Minister for Europe and Foreign Affairs, Gent Cakaj also met with the Speaker of the Kosovo Parliament, Vjosa Osmani.

The parties praised the co-operation between the two Parliaments and parliamentary committees throughout the years, and expressed the government commitment to further deepen inter-parliamentary co-operation giving another impetus to further strengthen relations in all areas.//a.i/