Municipal teams intervene into damaged apartment blocks in Tirana

TIRANA, December 2/ATA/-The firefighter teams in cooperation with building experts of Tirana Municipality have intervened into apartment blocks of the capital to guarantee the buildings and avoid the accidents.

The firefighter teams went today at the apartment block known as the “Shallvare” and worked on removal of tiles and bricks of the chimneys that posed a threat to the life of the passers-by.

Mayor Erion Veliaj appealed to the citizens to cooperate and follow the instructions of the municipal staff.

“At the old “Shallvare” building the work is underway to remove every tile and brick of the outdated chimneys to avoid every risk to the residents and the passers-by”. /a.g/p.s./

VIDEO/ Bashkia ndërhyn te pallatet e dëmtuara te Shallvaret, eliminohet rreziku për qytetarët

VIDEO/ Bashkia ndërhyn te pallatet e dëmtuara te Shallvaret, eliminohet rreziku për qytetarëthttp://ata.gov.al/2019/12/02/video-bashkia-nderhyn-te-pallatet-e-demtuara-te-shallvaret-eliminohet-rreziku-per-qytetaret/Ditën e sotme, ekipi i zjarrfikësve ka qenë tek pallatet e njohura si Shallvaret ku po heqin tjegullat e tullat e oxhaqeve që rrezikonin jetën e kalimtarëve. Teksa ka postuar fotot nga heronjtë e heshtur të kryeqytetit që kanë qenë në gatishmëri 24 orë gjatë këtyre ditëve, kryebashkiaku Veliaj i ka bërë apel qytetarëve që të tregohen bashkëpunues dhe të zbatojnë udhëzimet e uniformave bashkiake.

Gepostet von Agjencia Telegrafike Shqiptare am Montag, 2. Dezember 2019